Święto Miodów Ziemi Łukowskiej 2018

W niedzielę 5 sierpnia 2018 r. w Ławkach na terenie Nadleśnictwa Łuków odbyło się Święto Miodów współorganizowane przez: Koło Pszczelarzy im. K.Lewickiego w Łukowie, Powiat Łukowski, Miasto Łuków, Gminę Łuków, Nadleśnictwo Łuków, Muzeum Regionalne w Łukowie, Łukowski Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie. Święto pszczelarzy rozpoczęła msza święta, którą odprawiono w kościele w Gręzówce. Po mszy wszyscy spotkali się w Ławkach, na terenie należącym do Nadleśnictwa Łuków gdzie złożono kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym Kazimierza Lewickiego – konstruktora ula typu - warszawski zwykły. Otwarcia Święta Miodów dokonał prezes Koła Pszczelarzy w Łukowie Grzegorz Świerczewski. Następnie w imieniu parlamentarzystów głos zabrali Senator RP Stanisław Gogacz i poseł RP Krzysztof Głuchowski, a w imieniu przedstawicieli samorządów Ziemi Łukowskiej Starosta Łukowski Janusz Kozioł. Nagrody ufundowane przez Marszałka Województwa Lubelskiego wręczył Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Pan Marek Kopeć. Wystąpili również: Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Siedlcach Jerzy Buńko, Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy w Lublinie Zbigniew Jankiewicz.

Za szczególne zasługi dla pszczelarstwa wręczone zostały odznaczenia Polskiego Związku Pszczelarskiego. Odznaczeń dokonał przedstawiciel Regionalnego Związku Pszczelarzy w Siedlcach, Prezes Związku – Pan Jerzy Buńko, przedstawiciel Koła Pszczelarzy im. K. Lewickiego w  Łukowie – Prezes Koła – Grzegorz Świerczewski, Poseł na Sejm RP – Krzysztof Głuchowski, Senator RP – Stanisław Gogacz.

Brązową odznaką zasłużonych dla pszczelarstwa uhonorowani zostali: Pani Anastazja Krupińska, Pan Mirosław Burdoń, Pan Mirosław Trzpiel, Pan Marian Plewka, Pan Marek Orzechowski.

Srebrną odznaką zasłużonych dla pszczelarstwa uhonorowani zostali: Pani Zofia Żuk, Pan Dariusz Szustek, Pan Mariusz Osiak.

Na kiermaszu produktów pszczelarskich oraz sprzętu pszczelarskiego goście mogli kupić prawdziwy miód z wiejskiej pasieki, wyroby z wosku pszczelego oraz profesjonalny sprzęt pszczelarski. Na scenie natomiast zaprezentowały się lokalne zespoły ludowe: Dziecięcy Zespół Regionalny „Kropelki Rosy”, dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Folklor” oraz „Lipka” działający przy Zespole Szkół w Gręzówce, dziecięcy Zespół „Roztańczona Paczka”,  „Zalesianki” z Zalesia, „Jagódki” z Żdżar, „Kumpele” z Gręzówki, „Niezapominajki” z Dminina, „Kresowianki” z Włodawy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy przygotowane przez Nadleśnictwo Łuków, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka terenowa Łuków, Muzeum Regionalne w Łukowie i Starostwo Powiatowe w Łukowie.

Zapraszamy do obejrzenia GALERII