Konferencja historyczna „Wyklęci – Niepokonani Ziemi Łukowskiej”

26 lutego 2018 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Łukowie odbyła się konferencja historyczna „Wyklęci – Niepokonani Ziemi Łukowskiej”. Wydarzenie to wpisuje się w kalendarz obchodów 100-lecia Niepodległości Polski na terenie Powiatu Łukowskiego oraz obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głównymi organizatorami konferencji byli: Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział Lublin, Przewodniczący Rady Powiatu Łukowskiego Tadeusz Brzozowski oraz dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki Grzegorz Rzymowski. Uczestnicy konferencji wysłuchali trzech wykładów: „Funkcjonariusze urzędów bezpieczeństwa w województwie lubelskim – portret zbiorowy” – dr Justyna Dudek IPN, „Podziemie antykomunistyczne w Powiecie Łukowskim w latach 1944-1982” – dr Jarosław Kopiński oraz „Antoni wśród Wyklętych” – redaktor Bogna Bender – Motyka – TVP3 Lublin. Część artystyczną przygotowała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łukowie. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele władz samorządu powiatowego : Starosta Łukowski Janusz Kozioł, Wicestarosta Włodzimierz Wolski, Przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Brzozowski, Członek Zarządu Powiatu Józef Płudowski oraz radni Rady Powiatu Łukowskiego. Podczas konferencji obecni byli również przedstawiciele samorządów terytorialnych, instytucji, organizacji oraz młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z kadrą pedagogiczną. Uczestnicy konferencji otrzymali książkę z dedykacją dr Jarosława Kopińskiego pt. „Podziemie antykomunistyczne w Powiecie Łukowskim w latach 1944-1982”. Publikacja została wydana dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.