Łukowskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W ramach święta obchodzonego na cześć żołnierzy podziemia antykomunistycznego na terenie Miasta Łuków odbędzie się szereg imprez sportowych, charytatywnych i historycznych.  W niedzielę 4 marca w Parku Miejskim odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym. Zawodnicy będą rywalizować na dwóch dystansach – honorowym/rodzinnym, a także konkursowym. W trakcie imprezy prowadzona będzie również akcja honorowego krwiodawstwa odbywająca się pod hasłem ,,Oni niegdyś, Ty dzisiaj możesz oddać krew za kogoś’’. Tego dnia w Parku Miejskim będzie można obejrzeć również wystawę edukacyjną ,,Lokalni Wyklęci’’, a także obejrzeć prace plastyczne zbierane podczas poprzednich obchodów święta Niezłomnych.

Niewątpliwie kolejnym z ciekawszych punktów zbliżających się Łukowskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie panel opowiadań historycznych ,,Żołnierze Niezłomni – duma, charakter, nieśmiertelne wartości’’, w którym udział weźmie Major Marian Chmielewski ps. ,,Pomidor’’, członek brygady Hieronima Dekutowskiego ,,Zapory’’ oraz Ryszard Grafik, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków. Spotkanie z ,,Zaporczykiem’’ i ze znanym łukowskim regionalistą i pasjonatem historii odbędzie się 16 marca o godzinie 10:00 w Łukowskim Ośrodku Kultury. Bezpośrednio po spotkaniu o godzinie 11:00 dla wszystkich uczestników panelu historycznego w Kinie Łuków odbędzie się emisja filmu ,,Generał Nil’’.

Łukowskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy.

Major Marian Chmielewski (ur. 1928 r.) był żołnierzem patrolu "Żbika" w oddziale Kedywu AK "Zapory". Od 1945 roku działał w plutonach "Ducha" i "Jadzinka" oddziałów samoobrony AK i WiN "Zapory". Aresztowany przez UB jesienią 1946 roku, został skazany na 15 lat więzienia. Do roku 1956 był więziony na Zamku Lubelskim, we Wronkach i Rawiczu.

Ryszard Grafik (ur. 1933 r.) to znany i ceniony łukowski historyk, działacz i regionalista. Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, syn żołnierza Armii Krajowej. Współorganizator i członek Łukowskiego Towarzystwa Regionalnego im. J.S. Majewskiego w Łukowie. Autor i współautor szeregu publikacji historycznych i regionalnych. Uczestnik wielu sesji popularno-naukowych jako referujący swoje opracowania historyczne. Od wielu lat aktywnie bierze udział w spotkaniach z harcerzami i młodzieżą przekazując swoją bezcenną wiedzę historyczną. Odznaczony odznakami: „Za zasługi dla ŚZŻAK Lublin” i „ Za pracę społeczną w ŚZŻAK poświęconą etosowi AK.”

W załączeniu PLAKAT