Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Łukowie

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do mieszkańców Łukowa. Harcerze z Hufca ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej uroczyście przekazali je wszystkim chętnym, aby mogło znaleźć się na wigilijnych stołach. Betlejemskie Światło Pokoju to ogień, który płonie w grocie narodzin Jezusa.   Co roku skauci austriaccy pobierają go i podają skautom słowackim, a ci – polskim harcerzom.  W dniach 15 – 17 grudnia 2017  delegacja Hufca ZHP Łuków uczestniczyła w zlocie w Zakopanem. Druhny i druhowie odwiedzili wiele miejsc historycznych, m.in. cmentarz na Pęksowym Brzyzku ze słynnym hasłem w bramie: „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie.", pomnik twórców harcerstwa, Muzeum im. Olgi i Andrzeja Małkowskich. Poznawali również w czasie gry miejskiej inne atrakcje stolicy Tatr: Muzeum Władysława Hasiora, Wielką Krokiew, czy opowieści Sabały oraz wzięli udział w koncercie zespołu „Cisza Jak Ta”.

Kulminacją zlotu była uroczysta msza święta w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach pod przewodnictwem kapelana ZHP, hm. Wojciecha Jurkowskiego. To właśnie podczas nabożeństwa delegacja Chorągwi Lubelskiej ZHP i Hufca ZHP Łuków otrzymała Betlejemskie Światło Pokoju.

W dniu 22 grudnia 2017 w trakcie rekolekcyjnej mszy świętej w parafii Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła dzięki przychylności proboszcza, ks. Krzysztofa Stepczuka ten ogień braterstwa mogli dostać łukowianie. Harcerze uroczyście wręczyli ks. Wojciechowi Majewskiemu lampiony z Betlejemskim Światłem Pokoju oraz wygłosili okolicznościową gawędę. Trafiło ono do wszystkich łukowskich parafii, a także wielu innych miejsc na terenie powiatu łukowskiego, radzyńskiego, parczewskiego, bialskiego, miasta Biała Podlaska...

Tegorocznej akcji towarzyszyło hasło: „W Tobie jest światło”. A harcerze składają wszystkim sympatykom najszczersze życzenia świąteczne i noworoczne.