71 rocznica Akcji Mitropa

W niedzielę 1 października 2017 w Szaniawach odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne w 71 rocznicę Akcji Mitropa. Tegoroczne obchody objęły różnorodne działania, które zostały dostrzeżone i dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w miejscowym Kościele parafialnym.  Dalsza część uroczystości z udziałem orkiestry wojskowej z Siedlec i Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Dęblina odbyła się  pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK-WIN w Szaniawach-Poniatach. W imieniu samorządu Powiatu Łukowskiego wiązankę złożył Sekretarz Powiatu – Jerzy Siwiec oraz kierownik PODGK Lucjan Szekalis. Medalami za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK za zaangażowanie się w budowę pomnika w Szaniawach odznaczeni zostali: Konstanty Strus, Ryszard Raniszewski,  Andrzej Nurzyński  i Mirosław Szekalis Wójt Gminy Trzebieszów. Każdego roku w uroczystościach religijno-patriotycznych w Szaniawach upamiętniających Akcję Mitropa uczestniczy Bogusław Domaszewski , który od 50 lat mieszka w Paryżu, ale zabiegał o przywrócenie pamięci o tej akcji i poruczniku Tadeuszu  Marczuku. Do Szaniaw przybyła min. Ewa Stefaniuk córka dowódcy Akcji Mitropa porucznika Tadeusza Marczuka ps. Kurzawa.

W załączeniu GALERIA