Piknik rodzinny z „Z Sienkiewiczem pod Grunwaldem”

Piknik rodzinny z „Z Sienkiewiczem pod Grunwaldem”

W dniu 5.08.2017 r na terenie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej odbył się piknik rodzinny z „Z Sienkiewiczem pod Grunwaldem”. Na jeden dzień muzealny park zamienił się w średniowieczny gród z zamkiem książęcym w centrum, kramem kupieckim z „niedźwiedzim sadłem” dla wszystkich i swojskim chlebem robionym według pradawnych receptur. W grodzie nie zabrakło dzielnych rycerzy odzianych w średniowieczne zbroje, dających pokazy walki na miecze, topory, kopie. Uczestnicy wydarzenia- grodzianie, mieli okazję przyjrzeć się drodze młodego giermka jaką pokonał by stać się rycerzem. Pasowany na rycerza „otrzymał w darze dworek Sienkiewiczówki” i rękę najpiękniejszej dwórki. I choć to wszystko żarty i zabawa, atmosfera w tymczasowym, muzealnym grodzie była iście średniowieczna. Na „polu turniejowym” odbywały się najprawdziwsze polsko - krzyżackie zmagania, próby dzielności i honoru, sprytu, zwinności i zaradności. Młodzi rycerze i piękne księżniczki odziani w tekturowe zbroje i bibułowe suknie bawili się do późnego wieczora dając popis iście rycerskiej wytrwałości w grach i zabawach. A kiedy słońce schowało się za horyzont, pradawne dworskie drzewa zakryły jego ostatnie promienie, uczestnicy pikniku na leżaczkach przenieśli się razem z Aleksandrem Fordem - reżyserem filmu oraz Henrykiem Sienkiewiczem - autorem powieści „Krzyżacy” w świat Danuśki, Zbyszka, Maćka z Bogdańca za sprawą kina plenerowego.

Dzień następny był już w pełni współczesny, uczestnicy pikniku z uśmiechem wspominają jednak jeden dzień w książęcym grodzie w Woli Okrzejskiej.

Pracownicy Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej dziękują wszystkim dzieciom, ich rodzicom za pełną kreatywnosci zabawę oraz Bractwu Rycerskiemu Kerin za przeniesienie nas w tajemnicze czasy średniowiecza.

 

Zapraszamy do obejrzenia GALERII

 

 

 

Powrót