II Rajd 3-Majowy Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Łukowskiego

27 kwietnia 2017 roku odbędzie się II Rajd 3-Majowy Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Łukowskiego organizowany wspólnie przez Zespół Szkół nr 3 im. Wł. St. Reymonta w Łukowie oraz Starostwo Powiatowe w Łukowie w celu upamiętnienia 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczestnicy Rajdu zostaną przetransportowani autokarami w okolice Cmentarza Parafialnego w Gręzówce, który będzie punktem początkowym przemarszu. Po krótkim przybliżeniu historii bohaterów, których mogiły się na nim znajdują, cała grupa uda się na Łysą Górę a następnie pod pomnik ks. Stanisława Brzóski, gdzie nastąpi oficjalne otwarcie marszu. Nauczyciele Zespołu Szkół Nr 3 - Arkadiusz Koboj i Michał Świder przybliżą historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja, historię rezerwatu Jata oraz bohaterów, którzy walczyli w nim podczas Powstania Styczniowego oraz II Wojny Światowej. Po pamiątkowych zdjęciach nastąpi wymarsz na pozostały odcinek 15 km trasy w kierunku wiaty „Ostoja” w Żdżarach. Po drodze uczestnicy marszu zatrzymają się przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli w rezerwacie Jata oraz na ścieżce edukacyjnej nad mokradłami.  Po dotarciu do celu na uczestników będą czekały kiełbaski z ogniska i grilla, ciepłe napoje, przekąski oraz inne kulinarne atrakcje. Przy ognisku będzie okazja do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.