25 lat istnienia Całodobowego Oddziału Leczenia Uzależnień w Łukowie

25 lat istnienia Całodobowego Oddziału Leczenia Uzależnień  w Łukowie

Dnia 5 kwietnia 2017 r. odbyła się Konferencja Trzeźwościowa z okazji 25-lecia istnienia Całodobowego Oddziału Leczenia Uzależnień (COLU) SPZOZ w Łukowie. Ideą uroczystości było podsumowanie działalności terapeutycznej oraz dorobku COLU, podkreślenie współpracy z licznymi instytucjami, promowanie oddziału i miasta Łuków. W konferencji wzięło udział około 200 osób, w tym przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji związanych z lecznictwem odwykowym, dyrekcja i pracownicy SPZOZ w Łukowie. Ważnym elementem konferencji było przedstawienie historii COLU przez  Jerzego Kamińskiego - Ordynatora Oddziału.Program konferencji obejmował wykład prof. Jerzego Mellibrudy „Współczesne metody leczenia uzależnienia” oraz wykład Anny Dodziuk „Poczucie własnej wartości w terapii uzależnienia”. Następnie odbyło się wręczenie medali i dyplomów zasłużonym pracownikom. Podczas konferencji miały również miejsce wystąpienia zaproszonych gości.Całodobowy Oddział Leczenia Uzależnień istnieje od roku 1992. Zajmuje się terapią uzależnionych od alkoholu, narkotyków, leków, hazardu oraz innych uzależnień behawioralnych. Program leczenia oparty jest na integracyjnej psychoterapii uzależnień, wzbogacony podejściem humanistycznym oraz dialogiem motywującym. Realizowany jest przez doświadczony i wykwalifikowany zespół terapeutyczny. Na przestrzeni 25 lat oddział rozwinął swoją ofertę terapeutyczną, która obecnie obejmuje m.in. terapię indywidulaną oraz gupową, zajęcia psychoedukacyjne, trening asertywnych zachowań abstynenckich, sesje rodzinne, duchowe aspekty uzdrowienia, grupę kobiecą, zebrania społeczności terapeutycznej, udział w mitingach AA, AH oraz kontakt z trzeźwiejącymi alkoholikami, konsultacje psychiatryczne i lekarskie, możliwość odtrucia w Oddziale Detoksykacyjnym, aktywność ruchową. Tradycją stały się comiesięczne zjazdy absolwenta oraz weekendowe zajęcia poświęcone zapobieganiu nawrotom choroby, które od wielu lat przyciągają rzesze absolwentów z całej Polski. Zwiększyła się również dostępność i zainteresowanie pacjentów leczeniem w  oddziale. W ostatnim roku leczyły się 442 osoby.

W załączeniu List Gratulacyjny  od przedstawicieli władz samorządu powiatowego /PDF/

Źródło:  SPZOZ w Łukowie