100 rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza

W niedzielę, 27 listopada odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza. Jubileuszowe obchody rozpoczęły się od poświęcenia i wmurowania pamiątkowej tablicy w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Obrzęd poświęcenia Tablicy Patriotycznej dokonał ks. Kanonik Stanisław Staręga.

Następnie Starosta Łukowski, Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza oraz Wójt Gminy Łuków złożyli okolicznościowe wieńce najpierw na grobie matki pisarza Stefanii Cieciszowskiej a następnie pod Kopcem H. Sienkiewicza w Okrzei.

O godz. 12.00  w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei rozpoczęła się uroczysta msza św. w intencji za duszę śp. Henryka Sienkiewicza oraz wieloletniego Dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza Antoniego Cybulskiego.

Msza zakończyła się przygotowaną przez Stowarzyszenie Chorągiew Husarska Ziemi Lubelskiej symboliczną scenką z „Trylogii”: mszą żałobną pułkownika Michała Wołodyjowskiego.

Dalsze obchody uroczystości 100. Rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza odbyły się przy Domu Ludowym w Okrzei, m. in. pokaz bractwa husarskiego, salwy z armaty i muszkietów oraz prezentacja multimedialna Dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Macieja Cybulskiego.

Podczas uroczystości, która była ostatnim elementem obchodów Roku Sienkiewiczowskiego w Powiecie Łukowskim udział wzięli przedstawiciele Marszałka Województwa Lubelskiego, Wojewody Lubelskiego, przedstawiciele poszczególnych samorządów z terenu powiatu łukowskiego, zaproszeni goście oraz przybyli mieszkańcy z terenu powiatu łukowskiego.