Delegacja Powiatu Łukowskiego w Senacie RP

W dniu 16.11.2016r. na zaproszenie Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, delegacja Powiatu Łukowskiego uczestniczyła w otwarciu wystawy  z okazji 100 rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza. Wśród zaproszonych gości był Poseł na Sejm RP Krzysztof Głuchowski oraz przedstawiciele samorządu powiatowego: Przewodniczący Rady Powiatu Łukowskiego Tadeusz Brzozowski, Wicestarosta Łukowski Włodzimierz Wolski, Sekretarz  Powiatu Jerzy Siwiec, Radni Rady Powiatu Łukowskiego oraz  dyrektorzy instytucji i placówek zaangażowanych w obchody Roku H. Sienkiewicza na Ziemi Łukowskiej oraz poza jej granicami.

Senacka wystawa pt. „Ni przez pół służyć, ni przez pół miłować nie umiem... - życie i dzieło Henryka Sienkiewicza" przypomina najważniejsze dzieła i fakty z życia pisarza oraz jest bogato ilustrowana fotografiami zbiorów Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Odbierając w grudniu 1905 roku Literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości Henryk Sienkiewicz mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. "Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać" - powiedział pisarz.